דיקור (אקופונקטורה)

אקופונקטורה (לטינית: אקו = נקודה, פונקטורה = דיקור) מטפלת בצורה ישירה במערכת האנרגטית של האדם. זוהי שיטת טיפולית, הנעשית על-ידי החדרת מחטים חד פעמיות עדינות ודקות לגוף בנקודות ספציפיות על גבי רשת המרידיאנים. גירוי נקודות אלה, שבהן קיים ריכוז אנרגיה, מאפשר הסרת חסימות הגורמות לחוסר איזון עכשווי שהתרחש במערכת הפסיכו-פיזית של האדם, בניית חסרים חיוניים והשבת יכולת הריפוי העצמית של הגוף באופן שימנע מחלות בעתיד.

האקופונקטורה משפיעה על האיזון באמצעות הפעלת קוד אנרגטי על-גבי רשת הערוצים המקשרים בין פנים הגוף ושכבותיו החיצוניות, כאשר לכוונת המטפל בעת החדרת המחט, לאופן החדרת המחט, למיקומה של הנקודה, לאיכויותיה הרפואיות הספציפיות ולקשרים שיש לה עם האיברים הפנימיים ועם רשת המרידיאנים יש השפעה רבה.

צמחי מרפא סיניים (הרבולוגיה)

צמחי מרפא הם עזרים רבי עוֹצמה, המועילים בטיפול במצבים רבים של חוסר איזון פיזי או רגשי. מרבית צמחי המרפא, המשמשים כתרופות, יכולים להינתן באופן בודד או בתרכובת של מספר צמחים, וכך הם משתפים ביניהם פעולה הרמונית לטובת המרצת זרימת האנרגיה דרך הערוצים בגוף, עוררות האנרגיות העמוקות החיוניות ובניית תמציות חסרות.

על-מנת להבין את איכות החומר הצמחי, כל צמח מסווג על-ידי טמפרטורה, טעם, כוון התנועה שהוא מפעיל בגוף, והאיבר או המרידיאן שעליו הוא משפיע. במקביל, המטפל אינו מתבקש לדעת רק את מאפייני הצמח הבודד, אלא גם את הדרכים שבהם חומרי מרפא משתלבים יחדיו ומהם יחסי הגומלין ביניהם בתהליך הריפוי. בזכות הבנת התכונות הייחודיות של הצמחים והמינרלים, הרפואה הסינית הגיעה לידע רחב באשר לאופן שבו פועלים החומרים זה על זה, ופיתחה את התרכובות הסינרגטיות הרבות ורקיחת הפורמולות לכדי אמנות בפני עצמה.

פסיכו-פונקטורה • שיח נפש

הפילוסופיה הסינית רואה את הגוף הפיסי, את ההכרה ואת הרוח כרצף, המבטא את השניוּת המרכיבה את טבע התופעות לפי תאורית ה-Yin-Yang. גישה הוליסטית זו מצביעה על כך שמחלות יכולות לנבוע מגורמים חיצוניים או פנימיים, ואינה מבדילה בין המרכיב הגופני, המרכיב המנטלי-פסיכולוגי והמרכיב הרוחני. אספקטים פסיכולוגיים יכולים להוביל לסימפטומים סומטיים, כפי שמחלות גופניות יכולות לגרום לחוסר איזון ברמה הפסיכולוגית. על פי הרפואה הסינית, רגשות שונים משתייכים לאיברים שונים, והפרעה רגשית תחולל שינויים בזרימת הצ'י, והדבר יצור הפרעה לזרימת החומרים בגוף ולתפקודם התקין של האיברים. הכתבים הסיניים העתיקים מתייחסים לכעס, לעצבנות, לפחד ולחרדה, לעצבות, לחשיבה אובססיבית ולהדחקה רגשית כגורמים המשפיעים על האיברים הפנימיים, ולמצבי בריאות וחולי, הבאים לידי ביטוי ברגשות.

הבנה זו ניתנת לתרגום מעשי באופן שאיננו שכיח ולא מיושם אצל רבים מן המטפלים ברפואה הסינית. כמטפלת, אני רואה חשיבות רבה בשהייתי ובנוכחות הרציפה שלי עם המטופל בחדר לאורך הטיפול כולו. שימוש בשיחה תומכת ודיקור בנקודות אנרגטיות המשפיעות על המערך הרגשי מציעים כלי בעל ערך קליני יחודי למעקב אחר התופעות הפסיכו-פיסיות של מחלה וטיפול.

טכניקות מגע • אקופרסורה

הרפואה הסינית מצביעה על עיסוי, מגע תרפויטי ושִפְעול ידני של נקודות וערוצי זרימת האנרגיה כמסייעים בתהליך הנעה אנרגטית של חסימות ובעידוד זרימה חופשית של אנרגיה, תוך וויסות מחדש של המערכת, המאפשר ותומך בריפוי ובאיזון. משום שהגוף הנו שלוחה ישירה של רבדים פסיכו-אנרגטיים רבים שהנם חלק מן ההוויה האנושית, המגע משפיע הן על רמת השריר והשלד והן על מערכות רבות נוספות, הכוללות את מערכת הנשימה, מערכת העיכול, מערכת העצבים וכלי הדם, איברים פנימיים והמערך הרגשי והמנטלי של האדם. המגע, המאפשר למטפל להגיע לאבחנה מדויקת ולהבין את מצבו של המטופל, ממוסס ומרופף הצטברויות פיזיות ואנרגטיות חוסמות ובה בעת גם מעצים את פעולתו של הטיפול בדיקור.

מוקסה • כוסות רוח • נרות הופי

מוקסה הנה צמח מרפא הנקרא לענה, העובר תהליך יבוש ארוך בשמש ולאחר מכן נטחן. תהליך הייבוש של הצמח גורם לו לספוג אנרגיה מהשמש ולכן הוא יעיל לחיזוק במצבי חולשה כרונית ועייפות. זהו צמח חריף וחם, איכויות המאפשרות לו לחמם את מערכת המרידיאנים ולטפל בכאבים הנובעים ממצבי קור או מסטגנציות שקשה להניען. הדבר מתרחש באמצעות הצתתה של המוקסה בתהליך הטיפולי. השימוש בצמח הלענה יכול להעשות על ידי צריבת נקודה ספציפית באופן ישיר על גבי העור, או לחליפין על ידי שימוש בלתי ישיר כאשר הוא מצוי על גבי מחט או בעת שהוא מוחזק מעט מעל לגוף ומשפיע על אזור נרחב יותר.

טכניקת טיפול יעילה נוספת הנה שאיבת-וואקום מקומית של אזורים שונים על-ידי כוסות רוח, המשמשות להזרמת אנרגיה ודם במצבים של חוסר זרימה טובה של אנרגיה, כאבים אורטופדיים והתקררויות תכופות. הזרמת אנרגיה זו מסדירה את טמפרטורת-הגוף ואת מידת ההזעה, ומעודדת את תפקודו של הצ'י המגן (Wei Qi) הנע במחזוריות בכל הגוף, והנו חוסנו הפיזי של האדם מפני פלישה של פתוגנים חיצוניים.

שימוש בנרות-הופי לאוזניים מפחיתה כאבים שמקורם בחדירת רוח או בלחץ הקיים באוזניים ובסינוסים הסמוכים למעברי האף. נרות אלו עשויים יריעות בד מגולגלות בצורת קונוס ומחופות בדונג דבורים טהור ותמציות דבש ושעווה. צידו האחד של הקונוס מוכנס לתעלת השמע ואת צידו השני מדליקים. הלהבה יוצרת פעולת יניקה עדינה באוזן, התומכת בשחרור ובשאיבה החוצה של נוזלים והפרשות וגורמת להקלה ולריפוי.

תזונה סינית

למזון יש פוטנציאל לאזן או להחריף את מצבו הגופני-רגשי של האדם משום שלכל סוג של אוכל ושתיה, בהתאם לטעמו ולטמפרטורה שלו, ישנה השפעה על איברים או על חומרים ספציפיים בגוף. ביסוד ההכוונה התזונתית עומדת ההבנה כי סוגי מזון שונים משפיעים באופן שונה על כל אדם, בהתאם לחוסר האיזון היחודי המאפיין אותו ולעונות השנה. מכיוון שחוסר שיקול-דעת תזונתי הוא סיבה נפוצה למחלות שונות, הרפואה הסינית מדגישה תזונה נכונה כבסיס לריפוי.

יש להימנע מהתמכרות הנובעת מהתענגות-יתר על טעם או על טמפרטורה מסוימת של מאכלים, מחשש שהם יחריפו את מצבו של איבר מסוים או יגרמו לאדם להיות רגיש יותר לאקלים, שעלול להיות גורם הרסני עבורו. הארוחות צריכות לשמר את האיזון בין הטעמים והטמפרטורות, ובאופן אידאלי הן צריכות להיות בכמויות מדודות ובזמנים קבועים.

כאשר האדם צורך מזון שאינו מתאים לאיכות האנרגטית האינדיבידואלית שלו, המזון אינו יכול לעבור תהליך עיבוד נכון. בדיוק כמו מחשבה מופשטת, כך גם מזון מוחשי, הנקלט במערכת הפסיכו-פיזית מבלי שעבר תהליך של עיכול כהלכה, אינו יכול להטמע או לשמש את המערכת. הוא סותם את ערוצי הזרימה שלה ויוצר תגובה רעילה העלולה לגרום למחלה. מערכת העיכול נפגעת ובנוסף להשפעות הניכרות באופן חיצוני כמו השמנה, נוצרת עכירות מנטלית המחלישה את האנרגיה החיונית לקיום האדם.

אחסון אתרים