השמחה שבלב: טיפול בהפרעות דכאון באמצעות רפואה סינית קלאסית

מאת: גאיה בשן

דכאון הוא אחד הקשיים הרגשיים השכיחים ביותר בחברה המערבית והוא מוגדר כהפרעה במצב הרוח. להפרעה זו מתלווה ירידה ברמת הפעילות הפסיכו-פיזיולוגית, והדבר מתבטא במישור הרגשי, הקוגניטיבי והמוטיבציוני-מוטורי של האדם. לרפואה הסינית הקלאסית יש דרך מעניינת ויעילה לטיפול בבעיה זו.

יעל (שם בדוי), בת 68, התאלמנה לפני כשנתיים מבן-זוגה, שהיה חולה סופני וטופל בדיאליזה במשך כעשר שנים. היא מתגוררת במרכז תל-אביב, מצבה הכלכלי מבוסס ובריאותה תקינה. לקשיי התמודדותה עם השינוי שחל בחייה עם מותו של בן זוגה, התלוו תחושות של חוסר יכולת לשאת לבדה בעול, יאוש וחוסר מוצא ממצב שבו היא אינה מוצאת סיפוק במאומה. ליעל בת אחת, רווקה, העובדת בעבודה המחייבת נסיעות רבות לחו"ל, ויעל חשה שהיא אינה נחוצה עוד לאיש. לדבריה, האופן שבו התנהלו חייה לא אפשר לה לפתח תחומי עניין, והיום היא נאלצת לעמוד מול "חלל שנפער", תחושת בדידות ומועקה איומה, הגורמים לה להסתגרות ולקושי בתפקוד היום-יומי. יעל נוטלת תרופות אנטי-דכאוניות, שאותן לקחה בעבר כשהתמודדה עם דכאון לאחר לידת בתה.

רגשות משויכים לאנרגטיקה של האיברים ולחמישה אלמנטים

ברפואה הסינית הקלאסית, רגשות נחשבים להרחבה או לשלוחה של אנרגיה המשויכת לאיבר כלשהו: כעס משויך לאיבר הכבד; שמחה משויכת ללב; דאגה משויכת לטחול; עצב משויך לריאות; ופחד משויך לכליות. מעבר לחמשת הרגשות הללו נמנים שני רגשות נוספים העלולים להשפיע על כל אחד מהאיברים שנזכרו – דיכוי ובעתה. כאשר ישנו רגש חסום שאינו בא לידי ביטוי, או לחליפין, סטימולציה רגשית אינטנסיבית או ממושכת החורגת מיכולת הוויסות העצמית של האדם, מתפתחים חוסר איזון ומחלה. במקביל, גם לשינויים פיזיים כמחסור ברמת הדם (הקשור לאיבר הלב), יש השלכות רבות על זרימת האנרגיה בגוף, והם עלולים להפריע לסירקולציה של החומרים השונים, ולהשפיע מבחינה רגשית. שינויים פיזיים מהדהדים עם האנרגיה הספציפית המצויה בכל אחד מהאיברים, ובהתאם לזיקתם לאחת מחמשת הפאזות יכולים לגרום לדומיננטיות באחד מהרגשות.

חמשת הפאזות (שנהוג לכנותן חמשת האלמנטים) – עץ, אש, אדמה, מתכת ומים – מסמלות את האיכויות החיוניות הבסיסיות ואת הדפוסים ההתנהגותיים המצויים במהות הקיום. העץ מאופיין בתהליך הנביטה ובנטיה להתפשט כלפי חוץ; האש מסמלת חום בעל תנופה לבעירה כלפי מעלה; האדמה מייצגת טרנספורמציה והזנה תוך נטיה לבלימה של התפשטות; מתכת מאופיינת כתהליכים שעברו הבשלה שהנם בעלי השפעה מרוכזת; המים מייצגים קרירות, שקיעה, אחסון ואגירה עם תנועה הזורמת כלפי מטה. כך, מודל חמשת הפאזות מאפשר מסגרת עבודה להבנת אספקטים ורבדים שונים הקשורים למצבי בריאות וחולי, הכוללים שינויים באנרגטיקה של האיברים הפנימיים.

שמחה והתרוממות רוח משויכים בכתבים הסיניים העתיקים לכוח החיות של פאזת האש, הפאזה המשויכת ללב. דכאון מוגדר ברפואה הסינית כחוסר ברגש השמחה, ולכן כחוסר בפאזת האש, המאפשרת את חיוניות החיים ואת יכולת העשיה מתוך השראה, התלהבות ותקשורת פתוחה, התפשטות וסירקולציה חופשית. דיכוי של רגשות, וביניהם דיכוי של שמחה, הנו מצב הפוגע בלב, משום שהוא מאופיין באנרגיה חסומה ומכווצת, המהווה תנועה הפוכה לתנועה הויטאלית של החיים.

מעגלי הזנה ובקרה כתהליכים פיזיולוגיים ורגשיים והקשר שלהם לעונות השנה

במסגרת מודל חמשת הפאזות, ישנם שני דפוסים חשובים נוספים, הידועים כ'מעגל ההזנה' ו'מעגל הבקרה'. מעגל ההזנה מתאר את סדר הפעולה הטבוע בחמשת הפאזות: נביטה (עץ), תנופת התפשטות (אש), הזנה (אדמה), בשלות (מתכת), התנוונות וריקבון תוך אגירת תמציות הזרע (מים), המאפשרים להתחיל מחדש את שלב הנביטה. התהליך החוזר ונשנה מדי שנה של השתנות העונות מהווה דוגמה מצוינת לרעיון זה. מעגל הבקרה מתאר את הנטיה המרסנת של פאזה אחת על השניה. כפי שהיין והיאנג תומכים ומרסנים זה את זו באופן הדדי, כך גם מעגל הבקרה מהווה משקל-נגד לנטיה להתפתחות הקיימת במעגל ההזנה, ומבטיח את שימורו של שיווי המשקל המאוזן, המאופיין בכתבים הקלאסיים כך: עץ מרופף אדמה; אש מתיכה מתכת; אדמה מרסנת מים; מתכת מגבילה את תנועת העץ; ומים מכבים אש.

שני המעגלים הללו פועלים במקביל, ויוצרים מערכת היזון טבעית. לפיכך, יחסי הגומלין בין הפאזות מעצבים את נטית המערכת לעבר הרמוניה, למרות שמצבי עודף או חוסר באחת מהפאזות יגרמו להחלשת מערכת מאזנת זו. כך, כאשר פאזת האש מצויה במצב של חוסר, היא אינה יכולה לבקר כראוי את פאזת המתכת, וזו מתגברת יתר על המידה. תנועת דיכוי הרגשות שתוארה קודם לכן, דומה לתנועת המתכת, הקשורה לאנרגיה של סגירות, דחיסות, כניסה וכווץ כלפי פנים. כאשר אנרגית המתכת אינה מווסתת יש בכוחה לדכא את הויטאליות היאנגית, המשויכת לפאזת האש.

היחסים בין יין ויאנג יוצרים את ארבע העונות, המשתקפות בגוף האדם ומהוות בסיס להבנת מצבי בריאות וחולי. בסתיו, המשויך לפאזת המתכת, התנועה היא של התכנסות וכווץ, ומתרחשת נסיגה של היאנג פנימה אל היין. עונת החורף, המשויכת לפאזת המים, עלולה להחליש במעגל הבקרה את פאזת האש ולגרום לתנועה עודפת כלפי מטה. איכויות אלה, הקיימות במאקרוקוסמוס, באות לידי ביטוי בגוף הפיזי, ולכן בסתיו ובחורף עלולה להחריף הפגיעה באספקט היאנגי ובכך להחמיר מצבי דכאון.

טיפול של ריפוף אנרגית כווץ מאפשר שחרור ורווחה

במפגשי עם יעל השתמשתי במגע ובדיקור בנקודות אנרגטיות אשר אפשרו את ריפופה של האנרגיה המתכתית המכווצת שבלטה בסגנון הדיבור שלה, ביציבתה ובאבחון שערכתי. ככל שהשתחררה הדחיסות האנרגטית, כך הדיכוי הרגשי שבו היתה מצויה פינה מקומו לתחושות הכעס, האבל, התוקפנות והאשם, רגשות שהיו סגורים ומודחקים קודם לכן.  ביטוי רגשות אלה תמך בחיזוק האספקט היאנגי של פאזת העץ ופתח את תנועת ההזנה שלה לכוון האש.

במקביל, טיפלתי ביעל בפורמולה של צמחי מרפא, אשר סייעה בהשבת איזונה הפיזי והרגשי על ידי תמיכה בתנועה פתוחה ובסירקולציה החופשית של הדם והאנרגיה בגופה. ואכן, הגוף החל לווסת את עצמו מחדש, תוך חזרה למעגל הזנה תקין בין הפאזות. התמרת הרגש הכלוא תמך בשיקום שלוות רוחה וברצונה של יעל לשוב ולפעול בחיי היום יום. הסתגרותה בבית פחתה, היא הפחיתה בהדרגה (תוך התייעצות עם רופא המשפחה) את נטילת הכדורים נוגדי הדכאון והחלה לקחת חלק בפעילויות המתנ"ס הקהילתי המצוי סמוך לביתה. בהדרגה חזר רגש השמחה אל לבה של יעל.

פורסם לראשונה במגזין הבריאות של חברת ביטוח הראל בדצמבר 2010